لامپ سوزنی چیست

misagh
1 اسفند, 1402
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

لامپ سوزنی یکی از مدل های مختلف در دنیای لامپ هاست. این مدل لامپ کارایی متفاوتی دارد و خودش به تنهایی به انواع مختلفی تقسیم می شود که هر یک دارای ویژگی و کاربرد متفاوتی هستند؛ اما به صورت کلی اگر بخواهیم به شما بگوییم می توانیم بهترین مثال برای استفاده از این لامپ ها را لوسترها بیان کنیم؛ لوسترهای شاخه ای و لوسترهای ال ای دی محل استفاده از این مدل هستند. البته باید بگوییم که لامپ سوزنی یک ویژگی و برتری فاحش نسبت به مدل های دیگر دارد و آن هم این است که این مدل قابلیت جا به جا کردن و عوض کردن سریع دارد که همین باعث می شود تا عموم مردم از آن استفاده کنند چون که هر زمان که بخواهند و هر زمان که لامپ غیر قابل استفاده شود راحت خودشان بدون نیاز به هیچ کمکی انجامش می دهند. در لوسترهای قدیمی هم این مدل لامپ کاربرد داشت اما نمونه ای از لامپ سوزنی قدیمی بود که با مدل های الانی فرق دارد و به آن لامپ هالوژنی گازی گفته می شود.

لامپ هالوژنی گازی

لامپ هالوژنی گازی مدل های قدیمی از لامپ سوزنی به کار می رود که G9 و G4 آن خیلی طرفدار دارد و در بیشتر لوسترها مورد استفاده قرار می گرفت. اما این مدل های قدیمی یک سری مشکلات دارند؛ یکی از آن ها سوخت و ساز بالا بود؛ چون که زود می سوختند و دائما باید عوض می شدند. اما این ویژگی در مدل G4 کم تر بود و مصرف آن و طول عمرش به مراتب بیشتر بود. از این رو لامپ های سوزنی جدید که بازار وارد شدند توانستند تا حد زیادی جایگزین آن ها شوند.

ویژگی های لامپ سوزنی

لامپ سوزنی هم یک سری ویژگی های مخصوص به خودش را دارد اولین آن سفید بودن مواد آن است که در بدنه اش قرار می گیرد. جریان کاربردی و تولید نور در این لامپ خوب است و معمولا 0.2 آمپر می باشد که در غیر این حالت لامپ با مشکل رو به رو می شود. درباره طول عمر این لامپ باید بگوییم که تقریبا 3000 ساعت کارکرد مفید بدون تعویض و سوختگی دارد. همچنین نوری که تولید می کند یک دست است که برای فروشگاه ها و سالن های اداری خیلی مناسب است. از طرفی سایز کوچک این لامپ سبب شده تا خیلی از افراد گمان کنند که مصرف بالایی ندارد؛ اما تولید نور آن خیلی خوب است.

needle lampp min
لامپ سوزنی چیست 3%

نگاهی به لامپ سوزنی 7 وات

لامپ سوزنی 7 وات که شکلی باریک و ظریف دارد باعث شده تا استفاده از نورپردازی در چراغ های بالای آینه و هالوژن ها خیلی بیشتر و راحت تر شود. یکی از مزایای لامپ سوزنی این است که آن را می توان در سایزهای گوناگون تولید کرد؛ حرارت گرفتن این لامپ خیلی کم تر از لامپ رشته ای می باشد که برای نصب کردن آن هیچ نیازی به درایور ندارد و با اتصال به برق شهر می تواند راحت کار کند. لامپ سوزنی 7 وات دارای روکش پلاستیکی که خود آن هم باعث می شود تا نور به خوبی پخش شود و هم نقش محافظت کننده را دارد. از طرفی یکی از نگرانی های افراد این است که اگر لامپ با رطوبت و آب برخورد کند چه می شود؟ درباره این مدل لامپ این نگرانی وجود ندارد و امکان عوض کردن آن در زمان برخورد و یا آسیب دیدن با لامپ رشته ای 220 ولت هم وجود دارد.

مدل های مختلف لامپ سوزنی

همان طور که گفته شد لامپ سوزنی هم مدل های مختلفی دارد که به دو دسته کلی تقسیم می شود که عبارتند از: SMD  و COB

لامپ هالوژن SMD

درباره این مدل لامپ سوزنی باید بگوییم که در ساختار آن از چیپ های اس ام دی استفاده است و طوری طراحی شده که مصرف انرژی آن کم تر باشد در کنار این که نور را با شدت و کیفیت مناسب در اختیار افراد قرار دهد. در جاهایی که این مدل هالوژن استفاده می شود آی سی ها باید پایه کوتاه باشند تا برق را به خوبی عبور داده و نور مناسب تولید شود. ویژگی خیلی خوبی که لامپ اس ام دی دارد این است گرمای تولید شده آن بسیار پایین می باشد و آن را می توان در جاهای مختلف استفاده کرد. اس ام دی ها حتی به صورت چراغ دکوراتیو هم مورد استفاده قرار گرفته و یکی از محبوب ترین لامپ های حال حاضر هستند.

لامپ هالوژنی COB

این مدل هم نوعی دیگر لامپ سوزنی است که نسبت به چراغ اس ام دی شکل و مشاحت کم تری دارد و همین طور لامپ COB از یک سری الکترود مثبت و منفی تشکل شده است که پس از روشن شدن مشابه یک پنل است. تعداد دیودهایی که در این مدل به کار رفته اند باعث می شوند تا نور بیشتری تولید شود. لامپ سی او بی شار نوری خیلی زیادی که ده برابر بیشتر فضا را تولید می کند و همین طور نور خیره کننده و ناراحت کنند هم ندارد. معمولا در ساختار این چراغ زمانی که تعداد زیادی دیود در کنار هم باشند گرما بالا می رود برای کم کردن گرمای تولید شده از یک هیت سینک در لامپ COB استفاده می کنند که جنس آن معمولا آلومینیوم است و در کیفیت نور لامپ و گرمای آن تاثیر مثبت دارد. لامپ COB نسبت به SMD یک سری دیود بیشتری رو یک سطح دارد و همین طور فقط می تواند یک رنگ تولید کند که این یک ضعف برای آن در مقابل لامپ اس ام دی محسوب می شوند. از طرفی لامپ اس ام دی در برابر با لامپ سی او بی، گرمای کمتری دارد و سیم هایی با آلیاژ طلا در ساختار آن استفاده شده اند در صورتی که لامپ سی او بی بوردهایی از جنس فلز مرغوب دارند. از طرفی هر دو این مدل مصرف انرژی شان پایین است و نسبت به لامپ رشته ای خیلی مزایا دارند و مهم تر از همه بازدهی نور آن ها زیاد است لامپ SMD به اندازه 50 تا 100 لومن و لامپ COB 80 لومن نور تولید می کند.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.