کابل ها زوجی

 • آیفونی

  کابل ایفونی

  کابل ایفونی

  کلیه کابل ایفونی  در دو حالت زمینی و هوایی بسته به جای استفاده، در بازار عرضه میگردد. ساختار کلی زوجی آیفونی از تعدادی رشته سیم مفتولی با روکش PVC می باشد که فضای مابین این رشته سیم های مفتولی و روکش PVC بیرونی، یک طلق نازک یا فویل که اصطلاحا به آن شیلد می گوییم، قرار دارد تا از نویز در کابل جلوگیری می کند. کابل زوجی آیفونی با توجه به جنس رشته سیم های مفتولی در دو مدل مس و آلیاژ مس(به آن CCA می گویند) تولید می شود که با توجه به گران بودن مس فرق قیمتی زیادی با هم دارند.

  منظور از کابل زوجی چیست؟

  شاید شما عزیزان قبل از خرید اینترنتی کابل تلفن و آیفون ضد نویز شش زوجی فویلدار هادی نور علاقه‌مند باشید با مفهوم زوجی بیشتر آشنا شوید. برای توضیح باید گفت که  زوجی به محصولاتی گفته می‌شود که به مانند سیم‌های برق و… دارای رشته‌های تکی نیستند، نه تنها رشته‌ی فلزی داخلی (هسته سیم) بلکه در داخل یک پک کابل چندین سیم دیگر وجود دارد که منظم به یکدیگر پیچیده شده و زوجی را به وجود آورده است. یکی از مهم ترین کاربردهای سیم و کابل زوجی برقراری ارتباط بین دو یا چند دستگاه الکترونیکی مختلف است به همین علت از زوجی بیشتر برای اتصال خطوط تلفن در ساختمان استفاده می‌شود. تعداد زوج در  زوجی از 2 تا 200 زوج متغییر است.

  کابل آیفونی 15 زوج شیلدار 0/6 همانطور که از اسم آن پیداست دارای 30 رشته سیم مفتولی با سطح مقطع 0/6 می باشد که این 30 رشته سیم بصورت 2 به 2 با هم زوج هستند.

  کابل ایفونی 2 زوج شیلدار 06 با توجه به تعداد رشته سیمی که دارد عموما در راه اندازی تلفن مجتمع مسکونی و آیفون تصویری کاربرد دارد.

  این نوع کابل در برق ساختمان به کار می رود و به دو دسته تقسیم می شود

   آیفون را به طور کلی در برق ساختمان می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد. آیفون معمولی، این نوع از کابل ها که در سطح مقطع 0.4 و 0.6 موجود هستند جهت استفاده در سیم کشی آیفون های صوتی و همچنین ارتباط داخلی و گاها تلفن به کار می رود. آیفون فویل دار، این نوع از کابل ها نیز در سطح مقطع 0.4 و 0.6 موجود می باشد و اصولا برای سیم کشی آیفون های تصویری مورد استفاده قرار می گیرند و دلیل این امر آن است که در اینگونه کابل ها بدلیل پیچیده شدن یک لایه فویل روی سیم های مانع از بروز نویز در آیفون ها شده و تصویر و صدای مطلوبی به کاربر می دهد. البته از این نوع کابل نیز می توان در سیم کشی آیفون های صوتی در جهت کارایی بهتر و دوام بیشتر  نیز استفاده کرد. کابل های آیفون به ترتیب در زوج های 3,2, 4,5 ,6 ,8 ,10 ,15 ,20 و بالاتر (البته به کابل های با زوج های بالاتر کابل های مخابراتی می گویند) موجود می باشند.

   

  مشخصات کابل تلفن و آیفون شش زوجی فویلدار هادی نور:

  •             جنس هادی : فلز مس آنیل شده

  •             جنس عایق : پی وی سی

  •             رنگ بندی عایق : سفید، آبی، نارنجی، سبز، قهوه‌ای، طوسی و قرمز

  •             حفاظ : فویل آلومینیومی متصل به یک رشته سیم ارت یا سیم تخلیه

  •             جنس روکش : PVC

  •             رنگ روکش بیرونی : سفید

  •             بیشینه ظرفیت خازنی متقابل : 100 nf/km

   

  اهمیت خرید کابل تلفن شش زوجی فویلدار هادی نور:

  باتوجه به ویژگی‌های منحصر به فرد کابل تلفن شش زوجی فویلدار هادی نور بوده است که خرید و استفاده از این محصول باکیفیت را به شما همراهان عزیز توصیه کرده‌ایم. در زیر به برخی از این مزیت‌ها اشاره شده است:

  •             فویلدار نمودن این کابل تلفن و آیفون باعث شده است که یکی از مشکلات اساسی مصرف کنندگان حل شود. در یک توضیح مختصر باید گفت اصولاً مسیر عبور کابل‌های تلفن و آیفون در ساختمان به هیچ عنوان نباید از کنار سیم‌های برق باشد به این دلیل که میدان مغناطیسی سیم برق تاثیر منفی بر روی کابل تلفن و آیفون می‌گذارد و به اصطلاح باعث ایجاد نویز می‌شود. این محصول با استفاده از فویل محافظ خود اجازه تاثیر گذاشتن میدان مغناطیسی سیم‌های برق بر روی کابل را نمی‌دهد و به عبارتی دیگر به عنوان کابل تلفن و آیفون ضد نویز شناخته می‌شود.

  •             همچنین چون از این محصولات برای اتصال ADSL هم استفاده می‌شود، وجود فویل محافظ ضد نویز باعث می‌شود انتقال اطلاعات با سرعت بالا و بدون قطعی و هرگونه اختلال انجام شود.

  •             با توجه به اینکه کابل‌ها در زیر زمین و یا روی تجهیزات فلزی نصب می‌شوند نباید هیچگونه اتصال الکتریکی بین هادی و زمین برقرار گردد به عبارت دیگر، باید ولتاژ روی بدنه‌ی عایق نسبت به زمین صفر باشد. به همین منظور برای محافظت هرچه بیشتر از محصول، عایق باکیفیتی با جنس P.V.C (پلی وینیل کلراید) استفاده شده است. بدلیل خاصیت خود خاموش کنی شعله، از این جنس عایق برای عایق بندی بیشتر سیم و کابل‌های موجود در بازار استفاده می‌شود.

  •             این محصول با استفاده از فلز مس آنیل شده تولید شده است که به نسبت نمونه‌های با مغزی آلومینیومی از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. برای بیان اهمیت این موضوع باید گفت این محصول با سرعت بیشتری قابلیت انتقال اطلاعات را دارد و برخلاف محصولات آلومینیومی در صورت قرار گرفتن در مجاورت سایر فلزات اکسیده نمی‌شود.

   

   

   

 • هوایی

  کابل های هوایی

  کابل های هوایی

   این کابل ها جزو کابل های خود نگهدار بوده و برای اولین بار در کشور فرانسه ساخته شده ‌اند ، از این کابل ها بیشتر برای خط های تلفن و انتقال برق استفاده می شود ، و همچنین می‌توان از این کابل ها به جای کابل های زمینی نیز استفاده کرد.

   جنس کابل های هوایی از مس بوده ، و همچنین از نوع آلومینیوم نیز ساخته شده است ، که می‌توانید متناسب با نیاز و کاربرد و همچنین شرایط اقتصادی آن ها را انتخاب کنید ، زیرا جنس آن ها تفاوت در قیمت این نوع کابل ها به وجود می آورد.

   از کارهای هوایی در مناطق روستایی و نیمه شهری به دلیل تجمع کم خانه‌ها و فواصلی که خانه ها از یکدیگر دارند استفاده می‌شود ،  که بر روی تیرهای برق و یا دیوار کشیده شده و نصب می شوند ، این کابل ها برای سطح ولتاژ ۱۲ تا ۳۶ کیلو ولت استفاده می‌ شوند ، همانطور که می دانید کابل های برق دارای انواع مختلفی هستند ، شما می توانید از یکی از نوع آن ها بر اساس شرایط و ویژگی و کاربرد و کارایی که می‌خواهید انتخاب کنید ، و کابل های برق هوایی یکی از انواع کابل برق ها هستند که در محیط های خارج از فضاهای داخلی استفاده می شوند.

  کابل‌های هوایی را شما به صورت کلی مشاهده کرده‌اید مانند کابل هایی که بر روی دکل ها ، سیم های برق نصب شده‌اند ، که شاید تا به امروز به کارایی و اسم آن ها دقت نکرده باشید ، اما به این نوع کابل ها کابل‌های هوایی می‌گویند ، که بیشتر از جنس آلومینیوم و فلز مس هستند ، و مانند مابقی کابل ها دارای تقسیم بندی هایی می شود که این نوع کابل ها بر اساس مقدار ولتاژ خود تقسیم شده ‌اند.

  اگر بخواهید  انواع کلی آن ها را در نظر بگیرید ، به صورت کلی به دو دسته کابل هوایی با هادی لخت ، و کابل هوایی با هادی روکش دار تقسیم می شوند ، که هر کدام از این دو دسته تعداد و انواع خاص خود را داشته و برای شرایط و کارهای خاص قابل استفاده می باشند.

  مزایا و ویژگی کابل های هوایی

   در برابر ضربه این کابل ها از مقاومت بالایی برخوردار می باشند.

   ایمنی کارکنان و عموم مردم تضمین شده بود و افزایش می یابد.

   این کابل ها سبک وزن هستند ، و این مورد باعث می‌شود تا به سرعت نصب شوند.

   برای مکان های تنگ و باریک بسیار کاربردی می باشند.

   در برابر ولتاژ های اضافی که از رعد و برق به وجود می آید مقاوم هستند.

   هر کدام از این انواع نیز دارای مزیت های مختلفی هستند که می‌توان به آن ها به صورت جداگانه اشاره کرد.

   ویژگی و مزیت های کابل هوایی با هادی لخت چیست ؟

   انشعاب گیری با هزینه و زمان کمتر هزینه احداث آن نسبت به شبکه های زمینی کمتر می باشد

  معایب سیم لخت در خطوط هوایی چیست ؟

  در برابر باد و طوفان مقاومت و پایداری ندارد.

  به دلیل شاخه زنی باعث تخریب محیط زیست می شود.

  باعث از بین درفتن زیبایی محیط می شود.

  استفاده از انشعاب غیر مجاز باعث پارگی سیم می شود.

  به دلیل برخورد با شاخه های درختان قطعی مکرر را در پی دارد.

   ویژگی و مزیت های کابل هوایی با هادی روکش دار چیست ؟

   احتمال آتش سوزی را کاهش می‌دهد و همچنین از خوردگی و پارگی کابل جلوگیری می کند.

   باعث افزایش ایمنی و زیبایی محیط می شود.

   باعث افزایش دوره های تعمیرات شده و این مورد هزینه‌ های مربوط به تعمیرات را کاهش می‌ دهد.

  به دلیل کاهش شاخه زنی باعث حفاظت محیط زیست و کاهش قطع درختان و همچنین جلوگیری از اسیب و اوارگی پرندگان می شود.

  جریان دهی خطوط را افزایش می دهد.

  کاهش قطع شدن برق و به دنبال داشتن رصایت افراد.

  کابل هوایی فاصله دار

  به عنوان سیم گارد در شبکه های توزیع برق مورد استفاده قرار می گیرد.

  ویژگی و مزیت کابل های هوایی فاصله دار چیست ؟

  باعث کم شدن برق گرفتگی می شود.

  اسیب کمتری به محیط زیست و پرندگان وارد می کند.

  از هادی الومینیومی به جای مس استفاده شده ، و این مورد باعث سبکی بیشتر و همچنین ارزان بودن ان می شود.

  قطعی برق کمتر بوده و رضایت مشتریان را به همراه دارد.

  از کابل های هوایی برای فضا هایی که قرار است کابل آویزان باشد ، استفاده می شود این کابل ها با سیم رشته جنس فولاد گالوانیزه به همراه دیگر وارد  مورد استفاده قرار می گیرند.

   از غلافی که از جنس پلی اتیلنی می باشد و بر روی آن ها استفاده می شود.

   تمامی کابل ها دارای فشار قوی ، فشار متوسط و فشار ضعیف می باشند.

  کابل های هوایی به دلیل شرایط مصرف در خارج از فضای داخلی و سرپوشیده کمتر مورد استفاده عموم قرار می گیرند ، بیشتر برای افراد و سازمان هایی هستند که ارتباط مستقیم با برق کشی مناطق دارند مانند اداره مخابرات و ... که برای برقرار کردن ارتباط تلفنی برای مناطق از کابل های هوایی استفاده می کند.

  اطلاعات و شناخت کامل این کابل ها نیاز افراد متخصص در این حرفه می باشد ، زیرا آن ها به طور مستقیم با انواع کابل ها و همچنین کابل هوایی سر وکار داند.

  برای عموم مردم جنبه اطلاعات عمومی داشته و همچنین در زمان های لزوم می توانند بگویند که در مواقع خاص و تخصصی از چه نوع کابلی استفاده می شود.

   

 • زمینی

  کابل زمینی

  کابل زمینی

  سیم و کابل چیست ؟

  کابل ها نوعی کابل چند رشته هستند ، که نام دیگر آن ها کابل کواکسیال می باشد .

  یک رشته ای می باشد که دسته یا مجموعه ای از رشته های برق داخل ان قرار گرفته اند ، دارای انواع بسیاری هم می باشند.

   زمانی که می‌خواهید از اتصال استفاده کنید ، حتماً انواع کابل ها برای این ارتباط و اتصال به بهترین گزینه می باشد ، زیرا سیم ها و کابل ها تحت تاثیر عواملی مثل آب و هوا ، گرما و رطوبت و ... قرار نمی گیرند و باعث اتصال می شوند ، زیرا هرکدام از این کابل‌ها و سیم‌ها دارای روکش های محافظتی می‌ باشند ، درکنار تمام سیم ها و کابل هایی که تا به امروز در اطراف و زندگی روزمره خود دیدید ، و کارایی آن ها را تا حدودی می شناسید.

  کابل برق زمینی برای محیط های از جمله داخلی و یا کابل کشی زمینی و ... مناسب می باشد.

  در بیشتر مواقع از کابل های زمینی برای برق کشی ثابت استفاده می شود.

  انواع کابل های زمینی

  کابل زمینی مفتول

  نسبت به کابل های دیگر خشک تر می باشد ، سیم تک رشته ای می باشد و به ان کابل زمینی تک رشته هم می گویند.

  کابل زمینی فیبرنوری

  بر فضاهایی با سرعت بالا استفاده می شود ، نسبت به تمامی کابل ها گران تر می باشد.

  کابل زمینی مخابراتی

  در حد اندکی انعطاف پذیری دارد.

  کارایی و کاربرد کابل زمینی

  در دستگاه های تلفن ، فکس و ... کارایی دارد.

  انواع برند کابل های زمینی

  افشار نژاد

  ارین ابهر

  البرز الکتریک نور

  و ... .

  انواع کابل های زمینی

  کابل زمینی 10 * 4 البرز الکتریک نور

  کابل زمینی 10 * 3 البرز الکتریک نور

  کابل زمینی 10 * 2 البرز الکتریک نور

  کابل زمینی 6 * 5 البرز الکتریک نور

  کابل زمینی 6 * 4 البرز الکتریک نور

  کابل زمینی 6 * 3 البرز الکتریک نور

  کابل زمینی 6 * 2 البرز الکتریک نور

  کابل زمینی 4 * 4 البرز الکتریک نور

  کابل زمینی 4 * 2 البرز الکتریک نور

  کابل زمینی 120 * 1 ارین ابهر

  کابل زمینی 50 25 * 3 افشار نژاد

  کابل زمینی 70 35 * 3 افشار نژاد

  کابل زمینی 25 16 * 3 افشار نژاد

  کابل زمینی 35 16 * 3 افشار نژاد

  کابل زمینی 300 * 1 افشار نژاد

  کابل زمینی 240 * 1 افشار نژاد

  کابل زمینی 185 * 1 افشار نژاد

  کابل زمینی 150 * 1 افشار نژاد

  کابل زمینی 120 * 1 افشار نژاد

  کابل زمینی 95 * 1 افشار نژاد

  کابل زمینی 70 * 1 افشار نژاد

  کابل زمینی 35 * 5 افشار نژاد

  کابل زمینی 35 * 3 افشار نژاد

  کابل زمینی 35 * 1 افشار نژاد

  کابل زمینی 25 * 5 افشار نژاد

  کابل زمینی 25 * 4 افشار نژاد

  کابل زمینی 25 * 1 افشار نژاد

  کابل زمینی 25 * 3 افشار نژاد

  کابل زمینی 16 * 5 افشار نژاد

  کابل زمینی 16 * 4 افشار نژاد

  کابل زمینی 16 * 3 افشار نژاد

  کابل زمینی 16 * 2 افشار نژاد

  کابل زمینی 16 * 1 افشار نژاد

  کابل زمینی 10 * 5 افشار نژاد

  کابل زمینی 10 * 4 افشار نژاد

  کابل زمینی 10 * 3 افشار نژاد

  کابل زمینی 10 * 2 افشار نژاد

  کابل زمینی 6 * 5 افشار نژاد

  کابل زمینی 6 * 4 افشار نژاد

  کابل زمینی 6 * 3 افشار نژاد

  کابل زمینی 6 * 2 افشار نژاد

  کابل زمینی 4 * 5 افشار نژاد

  کابل زمینی 4 * 4 افشار نژاد

  کابل زمینی 4 * 3 افشار نژاد

  کابل زمینی 4 * 2 افشار نژاد

  کابل زمینی 5/2 * 5 افشار نژاد

  کابل زمینی 5/2 * 4 افشار نژاد

  کابل زمینی 5/2 * 2 افشار نژاد

  کابل زمینی 5/2 * 3 افشار نژاد

  کابل زمینی 5/1 * 4 افشار نژاد

  کابل زمینی 5/1 * 5 افشار نژاد

  کابل زمینی 5/1 * 2 افشار نژاد

  کابل زمینی 5/1 * 3 افشار نژاد

  و ... .

  اگر نیازمند محصولات با کیفیت در حوزه ی کابل های زمینی هستید پیشنهاد ما به شما استفاده از کابل های زمینی می باشد که همگی در سایت آریانور برای دسترسی راحت شما قرار داده شده است.

  وجود پشتیبان در سایت اریانور خیال شما را بابت تضمین محصولات و انتخاب درست راحت می نماید.

   

فیلتر توسط
نمایش 1 تا 3 از 3 مورد

کابل ها زوجی

کابل ها زوجی

سیم و کابل چیست ؟

یک رشته ای می باشد که دسته یا مجموعه ای از رشته های برق داخل ان قرار گرفته اند ، دارای انواع بسیاری هم می باشند.

 زمانی که می‌خواهید از اتصال استفاده کنید ، حتماً انواع کابل ها برای این ارتباط و اتصال به بهترین گزینه می باشد ، زیرا سیم ها و کابل ها تحت تاثیر عواملی مثل آب و هوا ، گرما و رطوبت و ... قرار نمی گیرند و باعث اتصال می شوند ، زیرا هرکدام از این کابل‌ها و سیم‌ها دارای روکش های محافظتی می‌ باشند ، درکنار تمام سیم ها و کابل هایی که تا به امروز در اطراف و زندگی روزمره خود دیدید ، و کارایی آن ها را تا حدودی می شناسید به کابل های زوجی یا همان کابل های در هم تابیده شده نیز اشاره می کنیم ، کابل های زوجی مثل سیم های برق و مابقی سیم های دیگر از رشته های تکی تشکیل نشدند ، بلکه از یک پک کابل که دارای چند سیم می باشد ، تشکیل شده‌اند که این سیم ها به صورت منظم به دور یکدیگر پیچیده می شود که به آن ها کابل های زوجی می گویند.

شاید شما برای شبکه کردن دو کامپیوتر در خانه خود از کابل های شبکه ای و یا کابل های کراس استفاده کرده اید ، که این کابل ها نیز نوعی سیم زوجی هستند ، که مورد استفاده قرار می گیرند دلیل اینکه کابل های شبکه جزو کابل های زوج هستند ، این می باشد که اگر شما بخواهید به دقت درون این کابل‌ها را مشاهده کنید می‌بینید که ۴ رشته سیم دو تائی به صورت جفتی به یکدیگر تابیده شده هستند که یک پک کابل را تشکیل می‌دهند.

 سیم یا کابل زوجی تلفنی نیز موجود می باشد که دارای چندین رشته سیم بوده و می توانید به کمک آن ارتباطات مختلف را در بین دستگاه‌های الکتریکی خود از طریق این سیم و کابل ها به وجود آورید.

سیم های زوجی نیز مانند مابقی سیم ها و وسایل الکتریکی دارای ویژگی‌ها و مزیت‌های زیادی می باشند و برای موارد مخصوص بسیار کاربردی و قابل استفاده هستند.

 ویژگی ها و مزیت های سیم ها و کابل های زوجی چیست ؟

 در وهله اول کابل های زوجی به ما این امکان را می‌دهند که یک  ارتباط دارای چندین کانال داشته باشیم ،  و کابل های زوج باعث می شوند ، که بتوان چندین دستگاه الکتریکی را به یکدیگر وصل کرد مثلاً با یک رشته کابل زوجی می توان سه تا چهار خط تلفن را افزایش داد.

 برای ارتباط و وصل کردن  این دستگاه نیاز نیست از چند رشته های جداگانه و سیم کشی جداگانه استفاده کرد ، زیرا کابل های زوجی خود دارای چندین رشته هستند و می‌توان از این رشته ها برای اتصال چندین وسیله استفاده نمود که هم در زیبایی تاثیر داشته و همچنین فضای کمتری را اشغال می کند ، و هم در وقت و کار افراد صرفه جویی می شود.

سیم و کابل های زوجی نیز مانند تمامی سیم ها دارای رنگ بندی های مشخص می باشند ، که این رنگ بندی ها به دو  دسته کلی یعنی رنگ بندی اصلی و فرعی تقسیم می‌شود.

انوع رنگ بندی کابل های زوجی چیست ؟

 رنگ بندی اصلی شامل رنگ های زرد ، سفید ، مشکی ، قرمز و بنفش می باشد و رنگ بندی های فرعی شامل رنگ های قهوه ای ، سبز ، نارنجی و طوسی می باشد.

تمامی کابل های مخابراتی و کابل های زوجی دارای این ترکیبات رنگ بندی هستند.

 اگر می خواهید بدانید که در ترکیب ها چه رنگی مورد استفاده قرار می گیرد ؟

باید گفته شود که این ترکیب رنگ بندی به نوع کابل ، تعداد رشته های کابل ، نوع فلت ها و ... بستگی دارد ، که بر اساس کاربرد و کارایی که نیاز است از رنگ بندی های اصلی و فرعی استفاده می شود.

 کابل های زوجی از فلز مس ساخته شده اند ، و سیم  داخل یکسری از این کابل ها ، سیم ها با انعطاف بیشتری بوده  و یکسری از این کابل ها سیم هاانعطاف کمتری دارند ، که با توجه به نیاز و کاربرد و کارایی که می خواهید ، می توانید از انواع این سیم ها استفاده کنید.

انواع کابل های زوجی چیست ؟

 کابل آیفون

از این کابل  در برق ساختمان ها استفاده می‌شود ، از نوع کابل های زوجی بوده ، و خود به دو گروه کلی کابل آیفون معمولی و کابل آیفون فویل دار تقسیم می شود.

 کابل های مخابراتی

این کابل  باعث برقراری ارتباط میان پورت های تلفن می‌شوند و ارتباط بین گوشی های تلفن را به وجود می آورد.

 کابل های مخابراتی

این کابل ها نیز دارای انواع مختلفی هستند ، ولی کابل های مخابراتی به دلیل تعداد زوج کابل ها تقسیم می شوند ، از جمله کابل های زوجی ، کابل دو زوج ، کابل ۴ زوج ، کابل 6 زوج ، کابل 10 زوج ، کابل ۱۵ زوج ، کابل ۲۰ زوج ، کابل ۲۵ زوج ، کابل ۳۲ زوج ، کابل ۵۵ زوج ، کابل 100 زوج  و کابل ۲۰۰ زوج می باشند.

 کابل های تلفن

کابل های تلفن نیز از نوع کابل های زوجی مسی می باشند ، که دارای انواع مختلفی هستند ، از جمله این کابل ها ، کابل تلفن داخل ساختمانی ، کابل تلفن خارج ساختمانی ، کابل تلفن مهاردار هوایی ، کابل تلفن کانالی و کابل تلفن خاکی می باشند.

محصولات کابل های زوجی

کابل 4 زوجی رعد افشان مدل 0.6

کابل 45 زوج 0.5

کابل 30 زوج 0.6

کابل 25 زوج 0.6

ادامه مطلب

تنظیمات

اشتراک گذاری

منو

برای ذخیره موارد محبوب خود یک حساب در آریانور ایجاد کنید.

ورود

برای استفاده از لیست علاقه مندی های یک حساب رایگان ایجاد کنید.

ورود