لامپ هالوژن

نام تجاری

گارانتی

سیم چهار رشته

چهار رشته

سیم چهار رشته

زندگی امروز ما بشدت به سیم و سیم کشی گره خورده است و بدون سیم کشی لازم در ساختمان های مسکونی، اداری، بیمارستان ها و بسیاری دیگر از بخش های جامعه تقریبا زندگی مختل می‌شود.برای روشن کردن چراغ، گرم و خنگ کردن خانه حتی صحبت کردن با تلفن نیاز به برق و سیم کشی برق داریم.

سیم و کابل چیست؟

سیم‌های برق از فلزات هادی ساخته می‌شوند و از بین فلزاتی که به عنوان هادی در ساختمان سیم‌ها و کابل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، استفاده از فلز مس رایج‌تر است. سیم‌های مسی به راحتی جریان الکتریسیته را از خود عبور می‌دهند و رسانای خوبی برای انتقال جریان برق هستند. از این سیم ها برای انتقال جریان الکتریکی از مکانی به مکان دیگر استفاده می شود و این اتصال الکتریکی در مدار به وسیله سیم ایجاد می‌شود. همچنین باید بدانیم مقدار جریانی که یک سیم میتواند از خود عبور دهد بستگی به جنس سیم، طول و وضعیت آن دارد، به طور کلی سیم ضخیم تر توانایی عبور جریان بیشتر دارد.

معنی لغوی کابل و سیم تفاوتی باهم ندارند. سیم به مجموعه ای از رشته های مسی نازک گفته میشود که داخل یک قالب پلاستیکی قرار میگیرد. کابل به تعدادی سیم گفته میشود که داخل یک قالب پلاستیکی بزرگ ترکه عایق محافظتی است در کنارهم قرار گرفته و بهم بافته شده اند.

منظور از رشته در عنوان سیم چهار رشته ای تعداد هادی های است که درون ساختار یک کابل قرار میگیرد.

سیم ها به چند دسته تقسیم میشوند: سیم های مفتولی و سیم های چند رشته ای یا سیم های افشان، هرکدام از این سیم ها خود انواع مختلفی دارند. ما در اینجا به سیم چهار رشته ای که زیر مجموعه کابل چند رشته ای است می پردازیم.

سیم چهار رشته ای چیست وکاربرد آن:

یکی از پر کاربرد ترین سیم ها و کابل ها در سیم کشی ساختمان سیم چهار رشته ای است که داری چهار رشته سیم داخل یک کابل محافظت شده است. سه سیم برق دارای یک رشته سیم پول و سه رشته سیم فاز می‌باشد که هر کدام با روکش های رنگی متفاوت از جنس سیلیکون وpvcو… پوشیده شده اند که باعث افزایش عمر مفید سیم می‌شود.

موارد استفاده از سیم چهار رشته بسیار متفاوت است از این نوع سیم در سیم کشی ساختمان، تلفن ها، اینترنت، کابل های کواکسیال (سیم آنتن مرکزی) که این نوع سیم از ایجاد نویز جلو گیری میکند، همینطور به دلیل پوشش سلیکونی و pvc میتوان به عنوان کابل های عایق حرارتی و نسوز استفاده کرد.

مزایای و معایب استفاده از سیم چهار رشته ای:

انعطاف پذیری آن بیشتر است و نصب آن ها راحت تر است. همچنین می توانند خم شدن و جابجایی زیاد را بیشتر تحمل کنند و در نتیجه ماندگاری آن ها بیشتر است. هر چه تعداد رشته ها بیشتر باشد انعطاف پذیری افزایش می یابد.

آسیب پذیری آن بسیار کم و امکان قطعی اندک است.

_ برای استفاده در محیط های بیرونی و فواصل طولانی توصیه نمی‌شود

_ از نظر هزینه نسبت به سیم های مفتولی گران تر هستند

انواع سیم چهار رشته ای:

1: سیم برق افشان با جنس مسی: این سیم دارای سطح مقطعی بین 0.5 تا 120 میلیمتر مربع می‌باشد.

2: سیم چهار رشته ای نیمه افشان مسی مفتولی: که سطح مقطعی این نوع سیم دارد شامل طیف بین 15 تا 240میلیمتر می‌باشد.

سیم چهار رشته آلومینیومی: دارای سطح مقطع بین 10 تا 240 میلیمتر مربع می‌باشد که ارزان تر از سایر سیم ها است.

توجه داشته باشید هرکدام از این رشته سیم ها با توجه به محل مورد استفاده و نظر کارشناس و مهندس برق کشی انتخاب و بکار برده میشود.

ساختار سیم چهار رشته ای:

هادی : مس خالص انیل شده کلاس 5 (رشته ای) مطابق با استاندارد IEC 60228

عایق : پلی وینیل کلراید

رنگ بندی عایق : برابر با استاندارد ISIRI 607-1 و IEC 60227-1

روکش : PVC

رنگ روکش : مشکی یا سفید

رنگ رشته های داخلی کابل: براساس استاندارد ها و نوع کابل انتخاب میشود و هر رنگ، علائم و کد مخصوص خود را دارد

ولتاژ نامی : 300/300 ولت برای کابل افشان سبک، 300/500 ولت در کابل افشان معمولی و 600/1000 ولت برای نوع زمینی

بازه دمای کاری : 30- تا 70+ سانتی گراد

سایز ها : 0.5×4، 0.75×4، 1×4، 1.5×4، 2.5×4، 4×4، 6×4، 10×4، 16×4 و 25×4

رنگ بندی سیم ها:

عوامل موثر وتعیین کننده ی قیمت سیم چهار رشته ای:

قیمت سیم بستگی به پوشش و شیلد رشته سیم ها، برندهای تولید کننده، متراژو سایز خریداری شده، نوع خرید عمده یا خرد و همچنین به نوسانات قیمت مس و آلومینیوم

نتیجه گیری:

سیم ها در ساختمان ها نقش مهمی دارند

پس باید از سیم مناسب با تحمل ولتاژ مورد نظر استفاده کنید  یکی از مهم تریم موارد در ایمن سازی ساختمان به شمار میروند،ظظ  چرا که توجه نکردن به سیم کشی ساختمان میتواند خسارات جبران ناپذیری را وارد کند. در هنگام خرید سیم چهار رشته به مس بکار رفته در کابل، انعطاف پذیری، ضخامت، عایق و روکش استاندارد، برند و سایز دقت کنید و متناسب با نیاز خود و ساختمان مورد نظرتان کابل تهیه کنید. کابل های چهار رشته ای را میتوانید  به صورت کلاف های یکصد متری و یا بروی قرقره تهیه نمایید.

 

 

 

ادامه مطلبShow less

تنظیمات

اشتراک گذاری

منو

برای ذخیره موارد محبوب خود یک حساب در آریانور ایجاد کنید.

ورود

برای استفاده از لیست علاقه مندی های یک حساب رایگان ایجاد کنید.

ورود