تهویه

 • هواکش خانگی

   هواکش خانگی

   هواکش خانگی

  اگر که سرویس بهداشتی داخل منزل قرار دارد برای جابه جا کردن بوی بد و تهویه هوای مناسب سرویس بهداشتی نیاز است تا برای خرید هواکش سرویس بهداشتی اقدام نمایید. نسبت به اندازه سرویس بهداشتی نیاز است تا هواکشی مناسب با فضای مد نظر خود خریداری کرده تا هوا به درستی به خارج منتقل شود.

  هواکش‌ها وسیله هایی هستند که موجب ایجاد تهویه هوا و ایجاد هوای مطبوع در محیط می‌شوند. در محیط‌های اداری هم گاهی از هواکش‌های خانگی استفاده می‌کنند، بدلیل فضای کوچک و شبیه به خانه. هواکش ها دو نوع صنعتی و خانگی تقسیم می‌شوند.

  از هواکش‌ های خانگی برای تهویه هوای آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای خرید هواکش خانگی نیاز به آگاهی و اطلاعات کافی است تا انتخابی دقیق و هوشمندانه و براساس نیاز های موجود داشته باشید.

  راهنمایی هایی برای خرید هواکش حمام

  اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که قصد خرید هواکشی مناسب برای آشپزخانه و سرویس بهداشتی منزل خود را دارید اما بین انواع و اقسام مدل ‌های هواکش سرویس بهداشتی شک دارید. در این قسمت از راهنمای خرید هواکش سرویس بهداشتی قصد داریم تا خصوصیات‌ یک هواکش مناسب را برای شما بازگو کنیم. برای جلوگیری از رشد کپک و گردش هوای حمام و سرویس بهداشتی لازم است تا از هواکش در حمام استفاده نمایید. هواکش حمام و سرویس می توانند با ایجاد جریان هوای با کیفیت را در حمام و سرویس را دارند. از دیگر مزیت های استفاده از هواکش سرویس مانع از جمع شدن بخار و پس از آن پوسته شدن کاغذ و رنگ دیواره های حمام است. به همین علت استفاده از هواکش حمام از اهمیت زیادی برخوردار است. ولی چه نوع هواکشی مناسب است؟

  فلزی یا پلاستیکی ؟

  این دو در نوع کاربرد و نوع صدا آن‌ها متفاوت هستند. هر دو آن ها تهویه هوا را انجام می‌دهند اما با این تفاوت که از هواکش های فلزی برای فضاهای بزرگ مثل کارخانه ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. دلیل این کار سر و صدای زیاد و قدرت مکش بیشتر این نوع هواکش هست. هواکش های پلاستیکی برای فضای کوچک‌تر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع هواکش ها مناسب برای منازل و ادارات است و از سر و صدای کمتری برخوردارهستند.

   ویژگی های یک هواکش مناسب :

  شکل و جنس پره

  پره‌ های هواکش‌ سرویس بهداشتی اغلب جنس آن ها از فلز و پلاستیک است.

  میزان هوای خروجی

  میزان هوای خروجی هواکش‌های حمام و سرویس بهداشتی با واحد حجم ( متر مکعب ) بیان می‌شود. بهتر است مطلع باشید که استفاده هواکش با قدرت کمتر باعث می شود مدت زمان بیشتری برای تهویه و افزایش مصرف برق می‌شود. برای کم کردن مصرف برق سعی کنید به سراغ محصولات استاندارد بروید که رده مصرف انرژی کمتری دارند.

  قدرت مکش یا cfmهواکش

  موقع خرید هواکش سرویس بهداشتی لازم است ضریب CFM (قدرت مکش) را بررسی و فنی را انتخاب نمایید که دارای قدرت مکش بیشتری باشد. برای مثال اگر محیط مورد نظر شما 4.5 متر است، هواکشی با قدرت مکش  CFM 50 برای شما مناسب است. 

  اندازه ی هواکش

  یکی دیگر از ملاک های انتخاب یک هواکش سرویس بهداشتی اندازه و سایز فن است. هواکش نباید ان قدر کوچک باشد که توانایی تهویه هوا را نداشته باشد. برای این مورد شما می‌توانید اندازه مکان خود را با کارشناسان این زمینه مطرح کرده تا هواکش مناسب برای مکان شما معرفی نمایند. اگر که حمام و توالت شما در یک مکان است لازم است دو هواکش به صورت مجزا برایآن ها استفاده نمایید.

  جنس بدنه ی هواکش

  هواکش ها اغلب از جنس پلاستیک و فلزی هستند 

  صدای فن

  یک انتخاب درست برای هواکش با صدای کم، به واحد sone ( صدا) هواکش دقت نمایید. هر چه مقدار عدد این قسمت کمتر باشد نشان دهنده صدای کمتر فن است.

  نکاتی که برای خرید هواکش لازم است بدانید:

     اگر هواکش های خانگی را در محیط های داخلی استفاده می کنید، پس باید به تولید سروصدای آنها اهمیت زیادی بدهید، در واقع باید در هنگام خرید از انواع هواکش های خانگی با صدای کم تر استفاده کرد.

     نکته دیگری که باید توجه کنید به درجه حفاظت آن ها در برابر رطوبت و گرد و غبار است. و نیز موقع انتخاب یک تهویه خانگی باید به محلی که قرار است نصب شود توجه نمود.

     بعلاوه رنگ و جنس پره ها که فلزی یا پلاستیکی باشند به نظر مشتریان بستگی دارد.

  موقع انتخاب هواکش ها به نکات زیر دقت کنید :

     از هواکش ها در حمام به علت بودن رطوبت شدید در حمام استفاده می شود تا یک راه خروجی برای آن ها ایجاد شود و از  نم، زنگ زدگی شیرآلات و نیز رشد قارچ ها جلوگیری کرد.

     اندازه ی مناسب مورد نیاز را انتخاب کنید. در زمان خرید اندازه ی دریچه ی هواکش و یا اندازه ی پنجره را باید مد نظر قرار دهید.

      از هواکش های تایمر دارگزینه های خوبی هستند. زیرا هواکش بعد از استحمام بهتر است ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روشن بماند تا بتواند بخار ایجاد شده را از حمام خارج کند.

     یک هواکش قدرت مکش مناسب انتخاب کنید.

 • بخاری برقی

  بخاری برقی

  بخاری برقی

  از سیستم‌ های گرمایشی کوچک که برق را به انرژی گرمایشی تبدیل می‌کند بخاری های برقی هستند. بخاری های برقی یا هیتر های برقی غالبا دارای لوله ای سفالی شکل است که با یک سیم نازک در بر گرفته شده است. برق به کمک المنت انرژی گرمایشی تولید می کند باعث گرم شدن سفال می شود و بعد از مدتی محیط گرم خواهد شد.

  انواع بخاری برقی

  بخاری‌ برقی انواع مختلفی دارند که در این قسمت قصد داریم  با انواع ‌آنها آشنا کنیم.

  مدل فن دار

  بخاری برقی فن دار یک المنت دارد که محیط را گرم می‌کند و فن دستگاه، هوای گرم تولید شده را به محیط بیرون منتقل می‌کند. بخاری برقی فن دار سنسور ترموستات دارد یعنی وقتی که بیش از حد مجاز گرم شود به طور خودکار خاموشمی شود. امروزه این مدل بخاری برقی طرفداران زیادی دارند.

  مدل تابشی

  بخاری برقی تابشی نوعی از بخاری های برقی‌ می‌گوییم که چندین المنت دارند که در پشت آن‌ها یک سطح بازتابنده قرارگرفته است. میزان گرمادهی بخاری برقی بستگی به تعداد المنت‌های بخاری دارد که استفاده می‌کنید. از بخاری برقی برای گرمادهی به طور مستقیم استفاده می شود و در مکان‌هایی که هوای در جریان است مناسب است. این نوع بخاری صدا ندارد و هیچ سر و صدایی تولید نمی‌کند.

  مدل کانوکتور

  بخاری برقی کانوکتور المنت و فن دارد یعنی وقتی که فن آن خاموش باشد می تواند محیط را گرم کند و نیز بی سر و صدا است ولی با کمک فن عملکرد بهتری دارد. پس بخاری برقی کانوکتور مثل بخاری فن دار و تابشی است یعنی می تواند کار هر دوی آن‌هارا انجام دهد. باید بدانید از بهترین برند این نوع بخاری‌ های برقی  فلر، پارس خزر و برفاب هستند که می‌توانید هر یک از موارد گفته شده را در بازار تهیه کنید.

  بخاری های برقی چطور کار می کنند؟

  درباره نحوه کار کردن بخاری های برقی باید بگوییم که این عمل بوسیله یک المنت برقی انجام می‌شود. المنت برقی از یک مقاومت و یک سیم نازک نیمه هادی که از مقاومت گرفته شده، تشکیل شده است. این جا برق وارد مقاومت می شود و بعد به سیم منتقل و سپس برق را به انرژی گرمایشی تبدیل می‌کند و موجب گرم شدن آجر یا سفال می شود که این صورت گرما به محیط منتقل شده و باعث می شود محیط گرم شود.

  بخاری های برقی انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایشی تبدیل می‌کند.

  چگونگی اتصال المنت به برق

  در این قسمت شما را با نحوه اتصال المنت به برق آشنا خواهیم کرد. به طور کلی نمی‌توان برق را مستقیم به هیچ قطعه‌ای وصل کرد زیرا با تغییر ولتاژ برق ورودی دستگاه دچار اختلال شده و ممکن استباعث سوختن دستگاه شود. سپس برای اتصال برق به المنت، مقاومت بین آن‌ها قرار می‌گیرد و برق بعد از عبور از مقاومت و تنظیم شدن مقدار ولتاژ به المنت منتقل می شود.

  معایب بخاری های برقی

  دلیل این که استفاده از بخاری های برقی توصیه نمی‌شود، به علت وجود معایب زیر است:

  1  محیط‌های با متراژ بالا رانمی تواند گرم کند.

  2.  انرژی برقی که مصرف می کند در مقایسه با بخاری گازی هزینه بیشتری دارد. ( به طور مثال هنگامی که مدام روشن باشد ماهانه حدود 300هزارتومان برق مصرف می‌کند.)

  3.  در صورت داغ شدن بیش از حد المنتور موجب آتش سوزی می شود.

  از قرار دادن هر چیزی بر روی بخاری برقی خودداری کنید تا باعث سوختن بخاری برقی نشوید.

  هیتر برقی

  نوعی از سیستم‌های گرمایشی‌ هستند که محیط را به صورت کامل نمی توانند گرم کنند و پیشنهاد می کنیم در محیط‌هایی استفاده شود کهنیاز به همیشه روشن بودن سیستم گرمایشی نیست. هیتر برقی انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایشی تبدیل می‌کند. ساختار این نوع سیستم های گرمایشی این گونه است که  به وسیله دوشاخه، انرژی برق از پریز به المنت منتقل و انرژی الکتریکی بعد از ورود به المنت به انرژی گرمایشی تبدیل می شود. هیتر برقی انواع مختلفی دارد که طبق سلیقه خود می‌توانید آن را خریداری کنید.

  هیتر برقی غالبا در مکان‌هایی مثل اتاق‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  بوی بد بخاری های برقی

  دلیل های مختلفی وجود دارد که موجب بروز بوی بد بخاری های برقی می‌شوند. برای مثال می تواند از مشکلات داخلی قطعات بروز می‌کند باشد یا این که افتادن یک شئ  روی بخاری که با سوختن آن بوی بدی را در محیط آزاد کرده است.

  تاثیرات نامطلوب بخاری های برقی برای بدن

  عوارض این بخاری ها می‌توان برای مثال به منجر شدن آن ها به سرطان پوست برای انسان ها اشاره کرد. البته لازم است بدانید که دلیل ایجاد سرطان پوست هنگامی است که پوست با گرمای مستقیم بخاری برقی بطور مکرر بسوزد، در این صورت احتمال بروز سرطان پوست است. از دیگر عوارض بخاری برقی می‌توان به وز وز کردن گوش‌ها در بعضی موارد اشاره کرد. البته این عوارض به صورت صد در صد در همه افراد بروز نمی‌کند.

  مشکلات رایج این بخاری ها

  در این قسمت می خواهیم شما را با علل خرابی بخاری برقی آشنا کنیم. این مشکلات از جمله موارد زیر هستند:

    بخاری برقی روشن نشود.

   بوی سوختن لاستیک از بخاری برقی آزاد ‌شود

    دارای دستگاه اتصال بدنه است

   خاموش بودن لامپ کلید در صورتی که المنت در حال کار است

    روشن بودن لامپ کلید اما المنت کار نمی‌کند

   

 • هواکش صنعتی

  هواکش صنعتی

  هواکش صنعتی

  وظیفه اصلی هواکش صنعتی جابه جا کردن هوا یا هوای آلوده به دود و گاز است. هواکش صنعتی دو دسته بندی محوری و گریز از مرکز دارا می باشد. یکی از اساسی ترین نیازهای هر محیط کاری، هواکش صنعتی است.

  دستگاه ها و تجهیزات صنعتی گرما و آلاینده های زیادی تولید می کنند، تمام کارگاه ها و کارخانه ها به هواکش صنعتی نیاز دارند تا بتوانند هوای محیط را تهویه کرده و شرایط مناسبی را برای کارکنان فراهم سازند.

  در مورد هواکش صنعتی یکی از تجهیزاتی است که تمامی صنایع باید از آن استفاده کنند، هواکش صنعتی است. هواکش صنعتی مزیت های فراوانی برای صنایع به همراه دارد وکارگاه ها با اهداف مختلفی از آن استفاده می کنند.

   از هواکش در صنایع مختلفی همانند صنایع شیمیایی، اتومبیل سازی، کشاورزی، معدن، ساخت و ساز و بسیاری صنایع دیگر از انواع مختلف استفاده می کنند تا هوای تازه را وارد محیط کارکند و نیز بوی نامطبوع را خارج سازد.

  همچنین در مکان های دیگری مانند باشگاه های ورزشی که در زیر زمین قرار دارند، انبارها و پارکینگ های زیر زمینی که باید برای سلامت محیط و هوایی که استشمام می کنند از هواکش صنعتی استفاده کنند.

  چه مکان هایی به هواکش صنعتی نیاز دارند؟

  هواکش صنعتی جابجایی هوا و گازها را سرعت می بخشد. تاثیر مهم و ضروری هواکش صنعتی را هرگز نباید نادیده گرفت، چون این جابجایی هوا برای اکثرکارخانه ها و صنایع امری ضروری است.

   این هواکش ها هوای پر از آلاینده های مختلفی را که در محیط های سربسته و محصور قرار دارد را به بیرون منتقل و هوای تازه و تمیز را از فضای بیرون به داخل محیط می فرستند. استفاده از هواکش صنعتی در اغلب سالن های ورزشی نیز بسیار متداول و ضروری است.

  همچنین استفاده از این هواکش ها در اغلب محیط های کارخانه ای که دمای محیط بسیار بالا دارند و امکان استفاده از کولر وجود ندارد، این افزایش دما ممکن است باعث متوقف شدن خط تولید شود نیز بکار می رود.

  اغلب گلخانه ها، استخرها، حمام های عمومی و مراکز آب درمانی نیز برای کم کردن رطوبت محیط از انواع هواکش صنعتی استفاده می کنند.

  در رستوران ها، مراکز پخت غذا، کارخانه‌ جات تولیدی غذا نیز از هواکش صنعتی برای جابه جا کردن دود، بوی غذا و بخار ناشی از پخت غذا استفاده می کنند. پس، حتما تا الان به اهمیت استفاده از این هواکش ها آگاه شده اید.

  انواع کلاس های هواکش صنعتی

  هواکش های صنعتی انواع و اقسام مختلفی دارد که هر یک از آن ها برای مصارفی خاص کاربرد دارند. اندازه‌ی ان ها غالبا ارتباط مستقیمی با اندازه‌ی محیطی دارد که قرار است در آن مورد استفاده قرار بگیرد. این چنین که از عنوان «صنعتی» مشخص است، این هواکش ها غالبا در محیط های بزرگ استفاده می شود.

   هواکش های صنعتی را غالبا بر اساس اندازه و قدرت و با استفاده از اعداد دسته بندی می کنند. به طورکلی هواکش ها را به سه کلاس دسته بندی می شوند.

   در این کلاس دسته بندی که توسط «انجمن جنبش و جابجایی هوا» ارائه شده است، هرچقدر شماره‌ی کلاس بیشتر باشد، هواکش نیز گران‌تر بوده و عملکرد بهتر و قوی‌تری نیز دارد.

  از طرف دیگر، هرچه شماره کلاس هواکش کم تر باشد، عملکرد آن ها ضعیف تر خواهد بود، قیمت کمتری نیز دارد و برای استفاده در محیط کوچک تر مناسب هستند.

  تا جایی که بعضی از کلاس ‌های پایین این هواکش های صنعتی  قابل حمل هستند و از آن ها برای تمیز کردن محیط های کوچک و یا جابجا کردن هوا در فضا های کوچک می توان استفاده کرد.

  پس، قبل از خرید کردن، باید در مورد مساحت مکانی که قصد دارید از هواکش در آن استفاده کنید مطلع شوید و بعد ار ان هواکش مناسب را با توجه به نیازهای موجود انتخاب کنید.

  انواع هواکش صنعتی

  هواکش صنعتی را با در نظر گرفتن این که در چه جایی مورد استفاده قرار گیرند و یا برحسب نحوه نصب آن ها دسته بندی می کنند. انواع مختلف هواکش صنعتی شامل هواکش های پایه دار زمینی، هواکش های دیواری ، هواکش های کانالی و دمنده ها تقسیم کرد. هرکدام از این هواکش ها کارایی خاصی دارند و برای هدف های  خاصی ساخته شده اند، بنابراین فقط وقتی می توان حداکثر استفاده را از آن ها کرد که درستی و با در نظر گرفتن شرایط محیطی و نیازهای خود انتخاب خود را انجام دهید. برای نمونه، هواکش های صنعتی پایه دار نیازی به نصب شدن روی جای خاصی ندارند. این مدل تطبیق پذیرترین مدل هستند، چون آن ها را هر جایی می توان به کار گرفت تا جریان هوا عوض کنند و دمای هوا را کم کنند. انواع دیواری، همانطور که از اسم آن ها پیداست، برای تهویه هوا باید روی دیوار نصب شوند.

  مزیت استفاده از هواکش صنعتی

  اگر از هواکش ها به طور درست و در شرایط درست استفاده شود، مزیت های مختلفی را به همراه خواهند داشت. هواکش های صنعتی با حذف آلاینده ها، ذرات معلق، دود و بوهای نامطبوع، هوای را مطبوع و پاکیزه می سازند. همچنین، از آنجایی که هواکش های صنعتی دما و رطوبت محیط را کم می کنند، مزیت های متعددی را در اختیار مراکز صنعتی قرار می دهند. هر یک از مدل های مختلف این هواکش ها، عملکرد ویژه ای دارند، پس استفاده از هر یک از آن ها مزیت های خاصی را به همراه خواهد داشت.

فیلتر توسط
هواکش صنعتي دمنده سري آکسيال مدل VIF-30V4S طرح آلمان هواکش صنعتی هواکش صنعتي دمنده سري آکسيال مدل VIF-30V4S طرح آلمان هواکش صنعتی هواکش صنعتي دمنده سري آکسيال مدل VIF-30V4S طرح آلمان هواکش صنعتی
مشاهده سریع
عشق
‎تومان590,000 (بدون مالیات)
هواکش صنعتي دمنده سري آکسيال مدل VIF-30V4S طرح آلمان Damandeh VIF-30V4S Axial Series German Design Industrai Fan هواکش صنعتی دایره شکل دمنده از جنس فلز با رنگ مشکی و ۱ سال گارانتی
مشاهده سریع
عشق
هواکش صنعتي هفت پره فلزي دمنده سري ايلکا مدل VIK-40L4S هواکش صنعتی هواکش صنعتي هفت پره فلزي دمنده سري ايلکا مدل VIK-40L4S هواکش صنعتی هواکش صنعتي هفت پره فلزي دمنده سري ايلکا مدل VIK-40L4S هواکش صنعتی
مشاهده سریع
عشق
‎تومان1,210,000 (بدون مالیات)
هواکش صنعتي هفت پره فلزي دمنده سري ايلکا مدل VIK-40L4S Damandeh VIK-40L4S Eilka Series Industrai 7 Metalic Wing Fan هواکش صنعتی دمنده فلزی مناسب کارگاه ها و آشپرخانه ها و... است که با تخلیه هوا فضایی سالمتر در...
مشاهده سریع
عشق
هواکش خانگي دمنده سري لوکس مدل VSG-30C4SDamandeh هواکش خانگی هواکش خانگي دمنده سري لوکس مدل VSG-30C4SDamandeh هواکش خانگی هواکش خانگي دمنده سري لوکس مدل VSG-30C4SDamandeh هواکش خانگی
مشاهده سریع
عشق
‎تومان284,500 (بدون مالیات)
هواکش خانگي دمنده سري لوکس مدل VSG-30C4SDamandeh VSG-30C4S Lux Series Wall Mount Fan هواکش پلاستیکی دمنده با برند معتبر و کم صدا وکیفیت ساخت بالا و ۱ سال گارانتی ابعاد محل نصب34.6 × 34.6 سانتي‌متر
مشاهده سریع
عشق
هواکش سایز 15 کلاسیک پارت الکتریک هواکش خانگی هواکش سایز 15 کلاسیک پارت الکتریک هواکش خانگی
مشاهده سریع
عشق
‎تومان116,000 (بدون مالیات)
هواکش ها پارت الکتریک سایز 15 مدل کلاسیک این هواکش ساخته شده از مواد درجه یک abs ساخته شده و در مقابل گرد و غبار مقاومت خوبی دارد صدا این هواکش نسبت به هم رده ها خود بسیار پایین بوده و این نشان از کیفیت موتور این...
مشاهده سریع
عشق
هواکش سایز 12 کلاسیک پارت الکتریک هواکش خانگی هواکش سایز 12 کلاسیک پارت الکتریک هواکش خانگی
مشاهده سریع
عشق
‎تومان105,000 (بدون مالیات)
هواکش ها پارت الکتریک سایز 12 مدل کلاسیک این هواکش ساخته شده از مواد درجه یک abs ساخته شده و در مقابل گرد و غبار مقاومت خوبی دارد صدا این هواکش نسبت به هم رده ها خود بسیار پایین بوده و این نشان از کیفیت موتور این...
مشاهده سریع
عشق
هواکش سایز 10 کلاسیک پارت الکتریک هواکش خانگی هواکش سایز 10 کلاسیک پارت الکتریک هواکش خانگی
مشاهده سریع
عشق
‎تومان94,000 (بدون مالیات)
هواکش ها پارت الکتریک سایز 10 مدل کلاسیک این هواکش ساخته شده از مواد درجه یک abs ساخته شده و در مقابل گرد و غبار مقاومت خوبی دارد صدا این هواکش نسبت به هم رده ها خود بسیار پایین بوده و این نشان از کیفیت موتور این...
مشاهده سریع
عشق
نمایش 1 تا 12 از 23 مورد

تهویه

تهویه

فروش انواع تهویه هوا صنعتی و خانگی از بهترین برند ها ایرانی و خارجی 

دستگاه تهویه هوا چیست؟

دستگاه های تهویه هوا و فرایند تصفیه هوا عبارت‌هایی هستند که گاها به اشتباه  به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. درصورتی که این دو روش تاثیرات مختلفی بر روی کیفیت هوای خانه دارند. از طرف دیگر همان گونه که می‌دانید آلاینده های موجود در هوا از عوامل اصلی ابتلا و یا تشدید بیماری‌های تنفسی مثل آسم و آلرژی هستند.

لازم است اول بدانید کیفیت هوای خانه با میزان کربن دی‌ اکسید، ترکیبات آلی فرار (VOC) موجود در هوا، مقدار اکسیژن، دما، رطوبت و … تعیین می‌شود. تهویه هوا به معنی پخش شدن هوای تازه به داخل فضای اتاق و ساختمان و منتقل کردن هوای «بی‌کیفیت» به خارج از اتاق است. روش‌های متفاوتی برای تهویه هوا نموجود است: روش اول ، روش طبیعیی که همان باز گذاشتن در و پنجره‌ها برای افزایش گردش هوا است.

تصفیه هوا چطور انجام می‌شود و چه مقدار موثر است؟

در تصفیه هوا، تمرکز روی جذب و یا حذف ذرات آلاینده  است. ذرات آلاینده شامل این موارد  هستند: ویروس‌ها، باکتری‌ها، ذرات آلاینده pm 2.5گازها، ذرات شیمیایی، گرد و خاک، کربن دی اکسید. دستگاه‌های تصفیه هوا مدل های مختلفی دارند و روش‌های متفاوتی برای پاکسازی هوا دارند.

 میزان کارکرد دستگاه نیز به شیوه تصفیه و فیلترهای دستگاه تصفیه هوا بستگی دارد. به طور کلی برای خرید دستگاه تصفیه هوا،  روشی خوب، برای پاکسازی هوا است. در واقع استفاده از یک دستگاه تصفیه هوا در کنار تهویه هوای مناسب،  هوای باکیفیت در اختیار شما قرار می دهد.

استفاده از دستگاه تصفیه هوا باکیفیت تا ۹۹% آلاینده‌های موجود در هوا را می‌توان از بین برد. اما از طرفی دیگر، انتخاب دستگاه تصفیه هوای نامناسب، می‌تواند باعث به خطر افتادن سلامتی شما شود.

به صورت کلی دستگاه‌ تصفیه هوا دو روش برای تصفیه هوا دارند :

تصفیه هوای غیرفعال (Passive) در این روش از  تصفیه هوا فیلترهای دستگاه، آلاینده‌های موجود را بدون اضافه کردن ماده جدید و یا تبدیل ذرات آلاینده، جذب می‌کنند. در  تصفیه هوا از سه نوع فیلتر استفاده می شود شامل فیلتر اولیه، فیلتر الیافی هپا و فیلتر جاذب کربن هستند.

تصفیه هوا فعال (Active) در این روش تصفیه هوا عمل مورد نظر تغییر ماهیت آلاینده‌ها با استفاده از لامپ UV و دیگر فیلترها است. در این روش ذرات آلاینده وارد دستگاه نمی‌شوند. بلکه دستگاه تصفیه هوا با اضافه کردن ماده جدید به هوا بر این تلاش است تا ذرات آلاینده را به ذراتی بی‌خطر تبدیل کند.

فیلتر های دستگاه تصفیه هوا

این دستگاه با سه مرحله فیلتر، فیلتراسیون سه مرحله‌ای، عمل تصفیه در این دستگاه‌ها از نوع غیر فعال Passive است. به این معنی که در این فرایند تصفیه هیچ ماده جدیدی به محیط اضافه نمی‌شود. بلکه هوا توسط فن به دستگاه وارد می‌شود. پس ازآن با گذشتن هوای ورودی از فیلترها و به دام افتادن ذرات آلاینده، فرایند تصفیه هوا انجام می‌شود. در این دستگاه‌ها غالبا از فیلترهای هپا و کربن‌اکتیو برای تصفیه هوا استفاده می‌شود.

فیلتر اولیه، اولین دیوار دفاعی و اولین مرحله تصفیه در دستگاه‌های تصفیه هوا، عبور ذرات آلاینده از فیلتر اولیه است. عمده ترین ذراتی که در این مرحله به دام می افتند از نوع PM 10 هستند. این فیلتر وظیفه جذب ذرات درشت مثل پرز و مو و گرد و غبار محیط را برعهده دارد.

 با جذب این آلاینده‌ها، دیگرنمی توانند به مرحله بعدی تصفیه بروند. این قضیه باعث می‌شود تا ظرفیت فیلترهای هپا و کربن اکتیو زود پر نشود و دوام بیشتری داشته باشند. فیلتر هپا، یکی از مهم‌ترین فیلتر های تصفیه هوا فیلتر هپا، الیافی جنس است. فیلترهپا نوانایی جذب ۹۹% آلاینده ها را دارند.

ذراتی که جذب می‌کند شامل ویروس‌ها، باکتری ها و ذرات از این نوع  هستند. فیلتر هپا آلاینده‌هایی که  اندازه ای بزرگتر از ۰.۳ میکرون دارند را جذب می‌کند. در دستگاه‌های تصفیه هوای باکیفیت دنیا از جمله برند IQ air نیز از این فیلترها برای تصفیه هوا استفاده می‌شود. در ایران همچنین، برندهای تولیدکننده دستگاه‌های تصفیه هوا مانند برند نوجان و دستگاه تصفیه هوا نوجان N300 از فیلتر هپا استفاده می‌شود.

این در صورتی است که چشم انسان فقط ذرات بزرگ‌تر از ۱۰ میکرون را می‌بیند. فیلتر کربن اکیتو،  آلاینده‌های شیمیایی کربن اکتیورا جذی می کنند. پیشینه استفاده از کربن اکتیو به سال های ابتدایی قرن ۱۹ برمی گردد، هنگامی که از این مدل فلیتر ها به عنوان ماده ای برای تصفیه آب استفاده می کردند.

سپس با شروع جنگ جهانی دوم مشخص شد که کربن اکتیو در ماسک های سربازان برای حفاظت می توان استفاده کرد. و نیز برای تصفیه آب و هوا قابل استفاده است. فیلتر کربن اکتیو به عنوان مکملی برای فیلتر هپا در این نوع دستگاه تصفیه هوا بکار برده می‌شود. وظیفه این فیلترها جذب آلاینده‌های گازی و شیمیایی است.

دقیقا مانند فیلتر هپا، ذراتی که بوسیله این فیلتر جذب می‌شوند، دیگر به هوا باز نمی‌گردند. ترکیب این دو فیلتر با هم باعث می‌شود تا با دقت بالایی آلاینده‌های محیط جذب شوند و هوای خروجی از دستگاه بسیار با کیفیت باشد.

به صورت کلی در عمل تصفیه هوا این دستگاه‌ها هیچ  ماده جدیدی به محیط اضافه نمی‌ کنند. پس  در صورت کیفیت قابل قبول ساخت دستگاه و فیلترها، انتخاب بسیار مناسبی خواهند بود. دستگاه تصفیه هوا با فیلتر UV لامپ UV برای تصفیه هوا در این مدل دستگاه‌های تصفیه هوا از روش تصفیه هوا فعال (Active) استفاده می کند.

 

ادامه مطلب

تنظیمات

اشتراک گذاری

منو

برای ذخیره موارد محبوب خود یک حساب در آریانور ایجاد کنید.

ورود

برای استفاده از لیست علاقه مندی های یک حساب رایگان ایجاد کنید.

ورود