ترانس

 • ترانس لامپ فلوریسنت

   ترانس لامپ فلورسنت

   ترانس لامپ فلورسنت

  ایجاد تخلیه الکتریکی در لامپ های گازی اختلاف سطح بیشتر مورد نیاز است و پس از تولید جریان در لامپ باید اختلاف سطح را کاهش داد. سلف موقع قطع جریان در استارتر اضافه فشار را تامین می کند. به این معنی که چک به کمک استارتر در لحظه اول ولتاژ را زیاد و سپس که لامپ روشن شد ولتاژ را پایین می آورد و نیز چک محدود کردن جریان را عهده دار است. ولتاژ به صورت لحظه ای تولید شده و توسط دستگاه های اندازه گیری عادی قابل رویت نیست.

  نحوه تعویض انواع ترانس لامپ فلوریسنت یا بالاست

  تعویض ترانس یا بالاست فلورسنت یا لامپ های گازی سخت نیست ، اما در مورد کار با برق بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید. تعویض ترانس / بالاست با توجه به نوع لامپ به مراحل زیر نیاز دارد. هنگام نصب سیم کشی یا تعویض بالاست لامپ فلورسنت یا مهتابی ، اول برق را خاموش کنید و یا فیش را از مدار برق جدا کنید.

  سپس، لامپ را بردارید. پس از آن ، پوشش انواع ترانس /بالاست را پیدا کرده و بردارید، با برداشتن درپوش بالاست و جدا شدن از برق ، همه سیم های ورودی به آن را جدا کنید.

   اگر سیم ها جدا نشود ، که ممکن است در برخی از انواع ترانس /بالاست های قدیمی وجود دارد ، باید از انبر یا برش های جانبی استفاده کنید تا همه ی سیم های متصل به بالا را قطع کنید و چند اینچ اضافی باقی بماند. توجه کنید که همیشه مطمئن شوید که  که برق قطع شده باشد، پیش از لمس هر سیم با استفاده از دستگاه تست ولتاژ بدون تماس می توانید از نبودن جریان برق مطلع شوید.

  وقتی که همه سیم های که به بالاست وصل می شوند جدا یا قطع شد، با شل و جدا کردن مهره ها و انواع ترانس / بالاست را باز کنید. هنگام فراهم کردن بالاست جایگزین ، بالاست نور فلورسنت قدیمی را نزدیک نگه دارید تا مدل سازگار را انتخاب می کنید بعد از تهیه جایگزینی مناسب، برای نصب انواع ترانس / بالاست فلورسنت جدید باید مراحل قبل را به ترتیب برعکس برگردانید.

  وقتی که همه مراحل قبل را به ترتیب معکوس انجام شد و بالاست نصب شد ، برق را دوباره روشن کنید. اگر مشکلی وجود داشت ، پیش از انجام مراحل رفع آن ، باید مجدداً شبکه برق را خاموش کنید (و یا وسیله را از مدار جدا کنید). مواظب باشید که انواع ترانس / بالاست قدیمی را به طور مناسب دفع کنید  آنها می توانند دارای سمومی باشند که برای شما مضر هستند و اگر در محل دفع نامناسب باقی بماند برای محیط زیست هم مضر هستند.

  نحوه آزمایش انواع ترانس فلورسنت

  در اغلب موارد ، وقتی که انواع ترانس یا بالاست لامپ فلورسنت نیاز به تعویض داشته باشد، اغلب شاهد لرزش قابل مشاهده و یا وزوز خواهید بود و روشن شدن لامپ مدت زمان بیشتری طول بکشد (یا به صورت پراکنده کار کند) و کیفیت، رنگ و ثبات نوری به طور قابل توجهی کم می شود.

  با این وجود، اگر نمی دانید که چرا لامپ مهتابی شما ناسازگار رفتار می کند باید بدانید که چطور انواع ترانس یا بالاست آن را بررسی و آزمایش کنید. چیزی شما برای آزمایش سریع یک بالاست لوله فلورسنت واقعا نیاز دارید ، پیچ گوشتی و مولتی متر ولت اهم است. مراحل قبل را برای تعویض انواع ترانس یا بالاست دنبال کنید.

  ترانس یا بالاست را از نظر ظاهری از نظر سوختن ، تورم یا نشت روغن بررسی کنید. وقتی که مهر و موم داخلی در اثر قرار گرفتن مکرر در معرض دمای بالا خراب و شروع به تخریب شدن می کند، روغن از بالاست فلورسنت نشت می کند.

  ترانس یا بالاست ال ای دی

   اگر می خواهید تعویض لامپ های فلورسنت خود با ال ای دی  را دارید باید بدانید ال ای دی ها به جای استفاده از بالاست از نظر فنی از مدار مشابه ولی متمایزی به نام درایور استفاده می کنند. به علت کشش کم برق، چراغ های LED به خودی خود به بالاست نیاز ندارند. این بین ال ای دی هایی نیز وجود دارند که با بالاست سازگار هستند و جایگزین لامپ فلورسنت قدیمی می شوند.

  اگر لامپ های LED سازگار با انواع ترانس یا بالاست در مرحله اول کمی ارزان تر هستند، اما نصب آن ها و سیم کشی مورد نیاز آن ها می تواند خطرات ایمنی زیادی را ایجاد کند.

   نصب ترانس یا بالاست لامپ های گازی HID

  نصب ترانس یا بالاست لامپ های گازی تقریباً مثل نصب بالاست روشنایی در لامپ های فلورسنت است، با مقداری تفاوت کلیدی که آن ها را به یک مدار پیچیده تر تبدیل می کند. اغلب لامپ های گازی برای روشن و خاموش شدن  به مدت زمانی برای گرم شدن نیاز دارند، پس بالاست آن ها به گونه ای طراحی و سیم کشی شده است که گرم شدن و خنک سازی تند گاز را بدون آسیب به لامپ (یا حتی انفجار) فراهم می کند.

  همچنین، جریانی که به لامپهای گازی می رسد باید بسیار دقیق تنظیم شود، چون مقدار بسیار کم یا زیاد جریان برای سلامتی لامپ در طولانی مدت مضر است. بالاست های HID نیز جریان DC را به AC مبدل می کنند و جریان برق را در محدوده باریک این نوع نور تنظیم می کند.

  ترانس های الکترونیکی

  انواع ترانس یا بالاست های  الکترونیکی از سیم پیچ های القایی جریان برق از طریق مدار لامپ کنترل می کنند  استفاده می کنند. مزایای مختلفی نسبت به انواع مغناطیسی دارند و اغلب ارزان تر هستند

  انواع ترانس یا بالاست های الکترونیکی با فرکانس های بالاتر از نوع مغناطیسی کار می کنند ، معنی  چیزی مانند لرزش (یا صدای وزوز ناشی از لامپ را که از طریق بالاست الکتریکی درست کار می کند) نمی بینید. این ترانس ها جریان را با فرکانس بسیار کمتری نسبت به معادل الکتریکی کنترل می کنند

  نصب ترانس الکترونیکی برای چراغهای فلورسنت

  بالاست های مغناطیسی تجهیزاتی قدیمی هستند که برای لامپ های فلورسنت مهتابی استفاده می شوند.  لامپ های مهتابی به ترانس های الکتریکی نیاز دارند. نیازهای پیچیده تر سیستم های تنظیم جریان داخلی آن ها به این دلیل است.

فیلتر توسط
نمایش 1 تا 1 از 1 مورد

ترانس

ترانس

ترانسفورماتور یا ترانس

دو سیم پیچ را در کنار یکدیگر قرار می دهیم و از یکی جریان متغیری عبور دهیم ، در دیگری  سیم پیچ دوم ولتاژی القا می شود . با عبور جریان متغیر از یکی از سیم پیچ ها یعنی سیم پیچی که ورودی به آن اعمال می شود ،  اطراف آن یک میدان مغناطیسی متغیر ایجاد می کند . میدان متغیرایجاد شده ، سیم پیچ دیگر را قطع می کند و موجب القای ولتاژ در آن می شود . اساس کار ترانسفورماتور این پدیده است . توجه کنید که در یک ترانسفورماتور بین سیم پیچ های اولیه و ثانویه هیچ تماس الکتریکی وجود ندارد و انرژی ورودی کاملا از طریق میدان مغناطیسی به ثانویه منتقل می شود 

مدار معادل ترانس

یک ترانسفورماتور واقعی محدودیت هایی دارد که به صورت یک مدار نمایش داده می‌شوند. این مدار از تعدادی  عوامل به وجود آورنده تلفات یا محدودیت‌ها و یک ترانسفورماتور ایده‌آل تشکیل شده‌است.

سیم پیچ را اغلب بر اساس ولتاژ آن ها نامگذاری می کنند . برای مثال سیم پیچی که برای ولتاژ کم ساخته شده است ، سیم پیچ فشار ضعیف  می نامند و سیم پیچی که برای ولتاژ زیاد ساخته شده است ، سیم پیچ فشار قوی نامیده می شود .

اجزای سازنده ترانس:

یک ترانسفورماتور از هسته و دو سیم پیچ ساخته می شود.

هسته : هسته ترانس ها از ورقه های مغناطیسی یا فریت ساخته شده اند.  ورقه ورقه کردن هسته ها یا استفاده از فریت به عنوان هسته ، باعث کاهش تلفات فوکو می شود. هسته ترانس ها باید دارای قابلیت نفوذ مغناطیسی خوب و هدایت الکتریکی بد باشند .

سیم پیچ های ترانس:

سیم پیچ ترانس ها از جنس مس و یا آلومینیوم ساخته می شود و در هر دو سطح مقطع سیم ها به صورت گرد ، چهار گوش یا به شکل ورق است . سیم پیچ های ترانس های کوچک را اغلب بر روی قرقره می پیچند.

کاربرد ترانس

افزایش و کاهش جریان یا به عبارتی انتقال توان! ترانس از نمی تواند توان تولید کند فقط می توان منتقل میکند .

تلفات ترانس :

ترانس وقتی در حال کار است گرم می شود و یا حتی داغ می شود و این مسئله  نشان می دهد که ترانس دارای تلفات است. یعنی ترانس کل انرژی را که دریافت نموده را در ثانویه تحویل نمی دهد و مقداری از انرژی را به حرارت تبدیل می کند .

تلفات یک ترانس به دو دسته اصلی تقسیم می شود؛ تلفات مسی و تلفات هسته. تلفات مسی تلفاتی است که در سیم پیچ های اولیه و ثانویه ترانس ایجاد می شود اما تلفات هسته به دو دسته تقسیم می شود که عبارتند از : 1- تلفات گردابی 2- تلفات هیسترزیس

انواع ترانسفورماتور :

ترانسفورماتور کلیدی ( Switching Transformer ) :

در مدار منابع تغذیه کلیدی از ترانس های جدیدی استفاده می شود که ترانس کلیدی نامیده می شوند. ترانس کلیدی در مقایسه با ترانس های تغذیه با توان مساوی ابعاد کمتری دارند و مقدار زیادی از وزن و حجم دستگاه می کاهند .

ترانسفورماتور رادیویی :

 ترانسفورماتور رادیویی به دو دسته IF وRF تقسیم می شوند . ترانسفورماتور های IF در طبقه IF گیرنده های رادیو و تلویزیون برای کوپلاژ طبقات تقویت کننده IF استفاده می کنند . در ترانس های IF خازنی قرار می گیرد که با سیم پیچ اولیه ، مدار هماهنگ را تشکیل می دهند که در فرکانس خاصی تشدید می شود.

ترانسفورماتور های RF شبیه ترانس های IF هستند .

ترانس ولتاژ

ترانس ولتاژ ترانسفورماتور خاصی است که سیم پیچ اولیهﺍی با ولتاژ زیاد و ثانویهﺍی با ولتاژ کم دارد. توان  این ترانس بسیار کم است، و هدف آن فقط تامین کردن نمونهﺍی از ولتاژ سیستم قدرت برای دستگاﻩهای اندازﻩگیری است. ترانس های ولتاژ از نظر دقت در کلاس های مختلفی ساخته می‌شوند بنابراین هنگام خرید باید با توجه به دقت مورد نیاز در اندازﻩگیری به این کلاسها توجه کرد. دو سر خروجی ترانس ولتاژ برخلاف ترانس جریان هیچ گاه نباید اتصال کوتاه شود. 

ترانس جریان CT

به علت بالا بودن جریان در شبکه های انتقال برق برای اندازه گیری جریان استفاده می شوند. ترانسجریان به صورت سری در مدار قرار می گیرد. این ترانسفورماتور ها، جریان های بالا را به جریان قابل اندازه گیری برای دستگاه های اندازه گیری تبدیل می کنند. جریان ثانویه ترانس جریان ۱ یا ۵ آمپر است و نیزدستگاه های اندازه گیری را در مقابل جریان زیاد ایزوله می کند. ترانس های جریان از نظر ساختمان به دو نوع هسته بالا و هسته پایین تقسیم می شود.

اتوترانس :

یک نوع از ترانس های قدرت ، اتوترانس است که اتوترانس نامیده می شود . برخلاف ترانسفورماتور های معمولی، اتوترانسفورماتور دارای یک سیم پیچ ولی با سرهای مختلف است . ولتاژ ورودی به یک سیم پیچ اعمال شده و ولتاژ خروجی هم از سرهای دیگر همان سیم پیچ گرفته می شود .

اتوترانس بر ترانس معمولی مزیتش این است که تنها یک سیم پیچ، ابعاد کمتری داشته و نیز ارزان تر است.

ترانس های سه فاز :

برای انتقال انرژی با ترانس ها ابتدا در نیروگاه های تولید برق  ولتاژ را افزایش و جریان را کاهش می دهند. کاهش جریان باعث کم شدن قطر سیم های خطوط انتقال و در نتیجه کم شدن هزینه ها می شود و نیز میزان تلفات انرژی در هادی ها کاهش می دهد. در نزدیکی مصرف کننده طی چند مرحله توسط ترانس های کاهنده ، ولتاژ را کاهش و جریان را افزایش می دهند و سپس در محل مصرف ، ولتاژ و جریان را در اختیار مصرف کننده قرار می دهد .

  

ادامه مطلب

تنظیمات

اشتراک گذاری

منو

برای ذخیره موارد محبوب خود یک حساب در آریانور ایجاد کنید.

ورود

برای استفاده از لیست علاقه مندی های یک حساب رایگان ایجاد کنید.

ورود